19 Mayıs 2022 Perşembe, 12:09

Eski ABD Başkanı George W. Bush, Irak'ın işgalini "acımasız" ve "haksız" olarak nitelendirdi ancak hemen ardından Ukrayna savaşını kastettiğini söyledi. Bush'un bu itirafı gündem oldu.

Irak'ın 2003'te işgali sırasında ABD Başkanı olan 75 yaşındaki George W. Bush, Dallas'ta Güney Metodist Üniversitesi'ne bağlı George W. Bush Enstitüsü'nde konuştu.
 
Bush, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarına değindi. Konuşmasında, "Bunların sonucu, Rusya'da denge ve kontrolün kalmaması ve bir adamın Irak'ı tamamen gayrı meşru ve acımasız şekilde işgal kararı alması oldu." ifadesini kullanan Bush, daha sonra ifadesini düzeltmeye çalıştı.
 
Bush, "Yani Ukrayna'yı" dedi ve "Irak'ı da... Her neyse" ifadelerini ekledi.
 
Bush'un, ülkesinin Irak'ı işgal etmesini 'yanlışlıkla' da olsa itiraf etmesi ilk önce salondakilerde derin bir sessizlik oluşturdu. Salondakiler daha sonra gülüştü.
 
Bush'un bu ifadeleri sosyal medyada gündem oldu. Sosyal medya kullanıcıları, Bush'un, Irak'ın işgaline ilişkin bilinçaltını yansıttığına dair değerlendirmelerde bulundu.
 
ABD, 2003'teki Irak işgalinde yüzbinlerce insanın ölümüne neden oldu, ülke tarumar edildi, bölgenin yer altı ve yer üstü zenginliklerini alıkoydu.
 
Saddam Hüseyin'in biyolojik silahlar ürettiği iddiasıyla başlatılan kanlı işgal yalanı da kısa sürede ortaya çıktı ve herhangi bir kimyasal veya biyolojik silah bulunamadı. "Irak'a Demokrasi getireceğiz" yalanıyla girilen ülkede kan ve gözyaşı yıllarca dinmedi ve ülkede halen tamamen bir istikrar sağlanamadı. (İLKHA)
 

Tarsus Haberleri ,Tarsus ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Son Dakika ,Tren Saatleri ,Hava Durumu